Použitie suchého ľadu možno pozorovať na mnohých párty, foteniach a rôznych podujatiach. Jeho granule sa používajú v obchodoch na udržanie požadovanej teploty pre chladené výrobky vo výklade, pri preprave rýchlo sa kaziaceho tovaru a na neskutočne krásne podávanie jedál a nápojov v drahých reštauráciách.
Ale stojí za to vedieť, že suchý ľad je oxid uhličitý, teda CO2, ktorého vdychovanie je pre človeka toxické. Taktiež je táto látka trikrát chladnejšia ako obyčajný ľad, preto sa pozrime bližšie na vlastnosti suchého ľadu a základné pravidlá manipulácie s ním.
Hlavné vlastnosti suchého ľadu
Suchý ľad je pevný CO2 s teplotou -79 stupňov Celzia, ktorý už pri -78 začína rýchlo sublimovať, teda prechádzať do plynného skupenstva. Zároveň sa mení na bielu paru a pri zahrievaní tiež netvorí kvapalinu.
Suchý ľad sa získava umelým znížením atmosférického tlaku. Takto sa oxid uhličitý mení z kvapalného stavu na pevný. Potom sa tento „sneh“ lisuje do brikiet alebo granúl rôznych veľkostí.
Vlastnosti suchého ľadu:
• úplná absencia vône a chuti, čo umožňuje jej použitie pri varení;
• neprodukuje odpad, ktorý je vhodný na likvidáciu;
• zabíja baktérie, preto sa používa na čistenie rôznych povrchov;
• netoxický pri správnom používaní;
• para je hustejšia ako vzduch, takže je ľahké s ňou pracovať počas show;
• nedostatočná potreba zdroja energie na udržanie chladiacej kapacity;
• trikrát chladnejší ako bežný ľad, takže rýchlejšie ochladzuje potrebné produkty.
Bezpečnostné pravidlá a používanie suchého ľadu
Kúpte si ľad tesne pred podujatím. Ľad si naplánujte čo najbližšie k dátumu spotreby, pretože aj pri správnom skladovaní sa za deň vyparí až 5 kg látky.
Chráňte svoju pokožku. Pri manipulácii so suchým ľadom noste na ochranu pokožky odolné rukavice alebo si ruky zabaľte ľadom do handričky. To pomôže vyhnúť sa omrzlinám a “studeným” popáleninám.
Cirkulácia vzduchu. Ak používate veľké množstvo ľadu, skladujte ho na dobre vetranom mieste. Je tiež dôležité, aby miestnosť bola čo najpriestrannejšia, pretože suchý ľad vo veľkej koncentrácii vedie k otrave oxidom uhličitým.
Správna preprava. Pri preprave ľadu by ste mali otvoriť okná a obaliť nádobu tepelne izolačnou látkou.
Povrch. Suchý ľad umiestňujte len na povrch, ktorý znesie nízke teploty. Neklaďte ho na stôl alebo na čalúnený nábytok.
Využitie. Ak už ľad nie je potrebný, jednoducho ho nechajte v samostatnej a prázdnej miestnosti pri izbovej teplote a počkajte, kým sa odparí. Nevyhadzujte ho do koša ani ho nesplachujte do odtoku.
Dodržujte teda bezpečnostné pravidlá a užívajte si všetky výhody suchého ľadu!