Posted on: 5. decembra 2023 Posted by: tristate Comments: 0

Vlastné kódy QR vám uľahčia život viac, ako by ste si mysleli.

Prineste si domov balík. Rozbalíme ho a na originálnej krabici vidíme čiarový kód EAN. Vytiahneme nový šnekový odšťavovač a knižku s receptami na najrôznejšie osviežujúce nápoje. Vyvoláva to v nás smäd, a tak sa napriek zdravej strave rozhodneme zájsť na pivo a oznámiť túto skvelú novinu susedom. Sadáme si k stolu, na ktorý barman nedávno nalepil QR kódy na platenie.

Platenie QR kódom je rýchlejšie, ako by ste povedali švec. Otvoríte bankovú aplikáciu, vyberiete možnosť QR kód, údaje sa odošlú, potvrdíte a máte zaplatené. Žiadne prepisovanie bankových účtov, spätná kontrola čísel, aby ste platbu náhodou neposlali niekam inam, dokonca niekam, odkiaľ by ste peniaze nemuseli dostať späť. QR kódy poznáme aj z plagátov rôznych podujatí, koncertov, výstav a pod. Tu vám môžu poskytnúť ďalšie informácie alebo možno zaujímavé rozhovory a pod.

Ako vyzerá QR kód

QR kód a iné 2D kódy predstavujú spôsob kódovania informácií do odsekov, ktoré sú tvorené dvoma rovinami čiar a medzier. QR kódy možno rozpoznať podľa štvorcového vzoru s tromi štvorcami alebo kruhmi v rohoch. Naproti tomu čiarové kódy EAN, ktoré sa používajú na označovanie tovaru, majú len jednu rovinu čiar. Preto sa klasifikujú ako 1D čiarové kódy.

Spôsoby použitia QR kódu

Kód QR bol pôvodne vyvinutý na sledovanie výroby v Japonsku, ale postupne sa rozšíril a používa sa na širokú škálu bežných úloh, ako je pripojenie k WI-FI, zdieľanie adresy URL webovej stránky, súradníc GPS alebo prístupov do sociálnych sietí, okamžité volanie, vizitky (VCards), odosielanie e-mailov alebo správ SMS. Kódy QR sa vo veľkej miere používajú aj v reklame. Pomocou kódu QR sa môžete ľahko a rýchlo dostať napríklad na stránku so zľavovou akciou alebo otváracími hodinami vašej obľúbenej reštaurácie.

Dynamický kód QR

Dynamické QR kódy umožňujú použiť jeden kód alebo jeden obrázok kódu pre viacero vydaní. Možno ich naprogramovať tak, aby automaticky presmerovali na rôzne odkazy bez zmeny grafickej podoby, ako aj na sledovanie štatistík atď. Tým sa zabezpečí dlhodobá a všestranná použiteľnosť jedného QR kódu.

Kód QR dostanete v priebehu chvíle

Získať jednoduchý QR kód, do ktorého môžete nahrať údaje pre všetky druhy aktivít, je jednoduchšie, ako si myslíte. Vďaka generátoru QR kódov ho dostanete do e-mailu už za niekoľko sekúnd. Zložitejší QR kód s logom je potrebné vytvoriť ručne, preto očakávajte, že ho dostanete do jedného pracovného dňa. 

Veľkosť kódu QR

Veľkosť QR kódu sa líši podľa množstva informácií, ktoré chceme zakódovať. Napríklad pre adresu URL môže fungovať kód s veľkosťou 3×3 alebo 4×4. Ak nahráme viac údajov, obrázok kódu bude menej čitateľný. Len pre predstavu, kód QR pre kartu VCard má na druhej strane väčšiu veľkosť.

Význam čiarových kódov

EAN a iné jednorozmerné čiarové kódy sa vo všeobecnosti používajú na označovanie tovaru na sledovanie v skladoch a obchodoch, aby sa nestratil a dal sa ľahko nájsť. 2D dvojrozmerné čiarové kódy, z ktorých najbežnejšie sú QR kódy, sa používajú najmä na platenie, vytváranie odkazov, zdieľanie kontaktov, geografickej polohy a elektronickú komunikáciu.