Posted on: 21. septembra 2023 Posted by: tristate Comments: 0

Horské bicykle alebo MTB sú najobľúbenejším typom bicyklov, pretože sú najuniverzálnejšie. Horský bicykel je vhodný pre dospelých aj tínedžerov, dajú sa na ňom organizovať zábavné výlety do prírody, jazdiť po rovinatých tratiach, terénoch, poľných cestách či horských a lesných cestičkách.

Mountaibike má isté podobnosti s cestnými aj športovými modelmi, no má množstvo unikátnych vlastností. Napríklad MTV má zadný tlmič a odpruženú vidlicu. Tento detail pomáha ľahšie pridávať prekážky v podobe kameňov, dlažobných kociek, koreňov stromov a celkovo zmierňuje otrasy z nerovností. Takýto bicykel sa ľahšie riadi v podmienkach náročných tratí.

Modely na merané horské jazdy môžu byť vybavené vidlicou aj tlmičom (dvojité odpruženie). A ak je tam len vidlica, tak je to hardtailový model. Ide o spoľahlivé a všestranné bicykle, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov aj skúsených jazdcov. Majú pohodlný strih, ktorý je vhodný na prechádzky, rýchlostné preteky v rámci súťaží a dokonca aj na výlety do školy či práce.

Taktiež horské bicykle sú športovejšieho typu a sú určené na určité športové disciplíny. Do tejto kategórie MTB patrí enduro, downhill, cross-country, traily atď. Takéto modely sa vyznačujú výkonnými brzdami, vidlicami a odpružením (od 120 do 200 mm zdvihu), ktoré zaisťujú bezpečné klesanie závratnou rýchlosťou. Široké pneumatiky vytvárajú spoľahlivú priľnavosť na ceste a silný nízky rám uľahčí útok na stúpania a strmé svahy.

Výhody horských bicyklov

Horské bicykle majú niekoľko výhod:

všestrannosť – na takomto bicykli môžete rovnako ľahko jazdiť v teréne aj na asfaltových cestách, zúčastňovať sa súťaží alebo jazdiť v parku;

spoľahlivosť – horský bicykel je určený pre veľké zaťaženie a agresívnu jazdu, preto sa skladá z častí so zvýšenou pevnosťou a spoľahlivosťou;

rozmanitosť – v závislosti od úrovne a štýlu jazdy si môžete vybrať perfektný bicykel pre svoje vlastné potreby;

možnosť upgradu – bicykel je možné vylepšiť na profesionálnu úroveň alebo prerobiť na mestské výlety, vymeniť sedlo, pneumatiky atď.

Ako si vybrať horský bicykel

Ak často jazdíte ťažké a nekvalitné trate, je vhodné dať prednosť MTV kvôli ich dobrej priechodnosti. Napríklad cross-country poskytne priechodnosť v podmienkach blata a piesku; Zjazd je náročný, ale stabilný a bezpečne vás dostane dole strmým svahom. Fatbike by ste si mali vybrať na voľné cesty. Ide takmer o jediný model, pri ktorom šliapanie na piesku neomrzí.

Máte radi adrenalín? Dirt-jumping s nízkym sedlom je skvelou voľbou pre extrémne kaskadérske kúsky a skoky.

Hardtail a dvojité odpruženie sú vhodné na pokojné horské prechádzky a off-road.

Všestrannosť a praktickosť sú vizitkou horských bicyklov. Spoločne s vašimi príbuznými pohodlne prejdete parkom, mestom, terénom v lese, zdoláte hory. Toto je príležitosť stráviť čas s prospechom!