Posted on: 4. apríla 2022 Posted by: tristate Comments: 0

Obchodné platformy spôsobili revolúciu pri investovaní na finančných trhoch. Spoznajte, čo je to obchodná platforma a načo slúži.

Investičné platformy sú vlastne aplikácie, ktoré vám ukazujú pohyb cien rôznych finančných nástrojov, ktoré majú k dispozícii. Ako investor, máte možnosť analyzovať trh a potom investovať na základe vlastnej investičnej stratégie.

Obchodné platformy vám hlavne umožňujú nakupovať a predávať rôzne finančné aktíva.

Účel obchodnej platformy

Ďalším dôležitým bodom, ktorý by ste mali vedieť, je, že sa dajú rozlíšiť podľa účelu.

Napríklad:

  • Na investovanie do akcií, ETF alebo dlhopisov
  • S možnosťou sociálneho obchodovania a funkciou Copy Trading
  • Pre intradenných traderov, ktorí potrebujú profesionálne analytické nástroje

Finančné inštrumenty, ktoré si môžete zakúpiť pomocou týchto platforiem, môžu zahŕňať cenné papiere – akcie, ETF fondy, dlhopisy, Forex, komodity alebo kryptomeny. Prístup na tieto trhy vám poskytuje broker.

Broker je investičná spoločnosť, ktorá vám umožňuje investovať na svetových burzách. Za sprostredkovanie obchodov si väčšinou účtuje malý poplatok.

Najlepšie investičné platformy

Najlepšie platformy by mali mať prehľadné grafy, pokročilé analytické nástroje a kvalitnú mobilnú aplikáciu. Každá platforma je iná a má svoje silné a slabé stránky. Preto je dobré pochopiť, čo chcete a potrebujete, skôr ako si vytvoríte investičný účet u brokera.

Napríklad v tomto porovnaní platforiem, nájdete zoznam kvalitných investičných platforiem pre slovenských investorov.

Zhrnutie

  • Obchodné platformy sú aplikácie, cez ktoré môžu investori nakupovať a predávať finančné aktíva (akcie, ETF, kryptomeny …).
  • Niektoré platformy sú primárne určené na investovanie do akcií, iné pre začínajúcich investorov a ďalšie pre pokročilých traderov.
  • Broker je licencovaná osoba, ktorá vám umožňuje nakupovať a predávať akcie a ďalšie inštrumenty.
  • Prostredníctvom online obchodnej platformy a brokera môžete sami spravovať svoje financie a rozhodnúť sa, kde chcete svoje peniaze investovať.