Posted on: 2. apríla 2020 Posted by: tristate Comments: 0

Poľovníci potrebujú kvalitný a spoľahlivý lovecký nôž. Ale ktorý lovecký nôž si vybrať?

 

Môžete vybrať z ponuky rôznych nožov, z ktorých všetky majú svoje výhody. Prvá vec, ktorú budete chcieť urobiť, je maximálna cena noža.  Musíte sa rozhodnúť, koľko ste ochotní zaplatiť na kúpu nového loveckého noža

Po nastavení rozpočtu uvádzame niekoľko možností. Spadajú do dvoch veľkých kategórií: pevné alebo skladacie čepele.

Lovecké nože

Pevná čepeľ je často prvou voľbou poľovníkov. Je odolný, silný, univerzálny a ľahko sa udržuje v čistote. S množstvom drsných prác, ktoré musia v terene lovci vykonať, vyžadujete spoľahlivosť. To znamená, že váš nôž musí byť schopný zvládnuť lov, spracovanie zveri, vrátane schopnosti prerezať kosť a chrupavku.

Majte na pamäti, že väčšie neznamená vždy lepšie. Podľa druhu zvieraťa, ktoré lovíte, môžete zvážiť menší, ale silný nôž.

Príkladom pevného noža, ktorý možno použiť na lov, je TRC Knives Apocalypse Elmax Black Micarta / Kydex.

 

Zvážte druh materiálu použitého v čepeli. Uhlíková aj nehrdzavejúca oceľ – dve typické voľby – ponúkajú  dobrú čepeľ, ale pre oba materiály existujú výhody a nevýhody. Uhlík, hoci je lacnejší, je náchylnejší na hrdzu. Nerezová oceľ je často drahšia.

Ak vyberiete karbónovú čepeľ alebo kombináciu uhlíkovej ocele, môžete predchádzať hrdzi použitím oleja alebo kremíkového vosku.

Uistite sa, že ste otestovali rukoväť, ktorá musí byť pre vaše ruky pohodlná. Nezabudnite, že potrebujete nôž, ktorý funguje dobre v daždi alebo vysokej vlhkosti. Najlepšou voľbou môže byť syntetické vlákno pre rukoväť.

Zatváracie nože na lov

 

Zatváracie nože  spravidla poskytne potrebnú silu, pretože prichádza s lepšou rukoväťou na uchopenie a silnejšou čepeľou.

Skladacie nože, ktoré sú lacnejšie, nie sú spravidla skonštruované tak, aby zvládli dôslednosť lovu alebo aby vydržali dlho.

Ak sa vyberiete múdro, dobrý lovecký nôž vydržať trvať celý život. Vyžaduje si to však odhodlanie, pokiaľ ide o udržiavanie čistoty a zaostrenia.