Posted on: 26. júna 2018 Posted by: tristate Comments: 0

Košeľa je súčasťou šatníka už od čias starovekého Grécka. Odvtedy si samozrejme prešla dlhým vývojom, kedy veľakrát zmenila svoj výzor. Z módy však nikdy nevypadla. Preto sme sa rozhodli napísať článok, v ktorom pánom pripomenieme 5 základných vecí, ktoré by mali zvážiť pri výbere košele.   

Kde ju budete nosiť 

Ešte predtým, než si košeľu kúpite, porozmýšľajte nad tým, pri akej príležitosti si ju budete obliekať. Potrebujete ju formálne pre oblek? Vyberte si decentný vzor. Chcete zapôsobiť na svojich známych cez víkend? Siahnite po odvážnejších vzoroch a farbách. No a hlavne nezabudnite na to, že košeľa s krátkym rukávom je módny zločin a zásadne si ju nekupujte.

Uvážte strih 

Veľkosť košele prispôsobujte možnostiam svojej postavy. Ak ste štíhly alebo vyšportovaný, nehanbite sa siahnuť po užší strih slim-fit košele. Ak vážite viac, odporúčame vám siahnuť po košeli so skladmi na chrbte. Získate tak možnosť pre viac pohybu.

Veľkosť je kľúčová  

Nespoliehajte sa na číslovanie hromadne vyrábaných košieľ. Pred kúpou si košeľu vždy vyskúšajte. Pokiaľ vám košeľa sadla správne, sedí na ramenách na deltových svaloch, látka medzi gombíkmi sa neroztvára a po zasunutí do nohavíc sa nikde nevytvárajú „balóny“. Držte sa hlavne pravidla, kedy pri kontrole správnej veľkosti obvodu okolo krku sa uistíte, že ste schopný pod zapnutý golier strčiť dva prsty.

Bacha na golier 

Pri košeli nejde iba o vzor, ale taktiež aj tvar goliera. Typický golier sa môže nosiť s kravatou, ale taktiež ako rozhalený. Široko roztvorený golier si vyžaduje kravatu, ktorá má široký uzol. Košeľa, ktorú zase využijete pri pracovnom obleku, nemá gombíky na golieri. Golier by taktiež mal zodpovedať tvaru vašej tváre.

A čo tak na mieru? 

Košeľa na mieru je ideálny doplnok vášho šatníka. Poznáme dva druhy šitia košieľ. Prvým je skutočné šitie na mieru, zatiaľ čo pri druhom sa vezmú miery v salóne alebo v obchode a podľa nich sa košeľa ušije. Pri skutočnom šití na mieru sa košeľa najprv ušije zo skúšobného materiálu a následne sa upraví priamo na tele. Až potom, čo perfektne sedí, sa ušije z požadovaného materiálu.