Posted on: 27. augusta 2018 Posted by: tristate Comments: 0

Leto je na cestovanie ako stvorené. Bicykel, vlak, lietadlo – je si z čoho vyberať. Vaše cestovanie určite ovplyvňuje viac faktorov. Môže to byť napríklad diaľka, ale aj pohodlie. Ak však máte na pláne dlhšiu trasu a zároveň ste radi sám sebe pánom, potom si s najväčšou pravdepodobnosťou zvolíte na cestovanie auto. Ešte nemáte vlastné? Poradíme vám, aké sú vaše možnosti získať ho a na čo po kúpe auta určite nezabudnúť.

Kúpa auta

Mužská časť čitateľov o zaobstaraní si vlastného tátoša určite snívala už od raných školských čias. Malí chlapci sa nevedia dočkať, kedy už nebudú musieť sedieť v autosedačke. 12-roční netrpezlivo čakajú, kedy budú mať 15 rokov, aby mohli sedieť vpredu. A tí s občianskym preukazom by najradšej vlastnili aj ten vodičský.

Samozrejme, či už ide o mužov či ženy, najideálnejšie riešenie by bolo, ak by si každý mohol dovoliť kúpiť vlastné auto, za vlastné peniaze. A to čo najskôr. No nie vždy to je možné a vtedy do hry vstupuje ďalší hráč.

Je ním niekto, kto vám potrebné financie dá, resp. požičia. Ak je to niekto známy, ušetríte na úrokoch. Pretože úrok je presne tá pridaná hodnota k pôžičke, ktorú si žiada banka. Na kúpu auta si totiž môžete vziať úver, spotrebný úver alebo bezúčelovú hypotéku. Alebo iný druh požičania si peňazí – lízing.

Klasický vs. operatívny lízing

Pod klasickým lízingom je myslený tzv. finančný lízing. Finančný lízing je podobný úveru. Rozdiel medzi úverom a lízingom spočíva v tom, že pri lízingu ako takom nie je vaše auto vlastne až tak celkom vaše. Auto zostáva vo vlastníctve sprostredkovateľa lízingu. Preto je napríklad ťažšie v prípade záujmu auto predať.

Na druhej strane vás to v porovnaní s úrokom pri úvere môže vyjsť lacnejšie. Ak ste podnikateľom alebo živnostníkom, poteší vás správa, že s lízingom môžu byť spojené aj daňové výhody. Nevýhodou však je, že podmienkou poskytnutia lízingu je uzavretie havarijného poistenia. Každý si svoje predsa chce strážiť. Havarijné poistenie ale nemusí byť na škodu.

Ak si na platbu za vaše nové auto zvolíte operatívny lízing, musíte vedieť, že auto po skončení lízingovej zmluvy nezostane vám. V prípade operatívneho lízingu totiž nejde o požičanie si nevyhnutných finančných prostriedkov na kúpu auta, ale o požičanie si auta samotného. Za to, že sa na dohodnutú dobu stanete jeho užívateľom, si mesačne platíte istú sumu, s čím môžu byť spojené aj ďalšie výhody.

S operatívnym lízingom môžete zahodiť starosti o poistenie alebo servis. Po uplynutí zmluvy si auto môžete jednoducho vymeniť za nové. Tento druh lízingu je vhodný pre firmy, resp. právnické osoby, ktoré auto využívajú veľmi často a je isté skoré opotrebovanie vozidla.

Generalizujúc o lízingu platí, že jeho vybavenie nie je časovo také náročné ako schvaľovanie nejakého finančného produktu v banke. Pri lízingu nie je potrebné dokladovať príjem. Ak totiž máte problém so splácaním, auto stále patrí firme, ktorá vám lízing poskytla.

Nové auto – nové poistenie

Gratulujeme vám, ak ste si svoj sen o novom aute už splnili. Teraz nastal čas, aby ste si ho dobre chránili. Na to je určené poistenie. Zákon stanovuje jedno poistenie ako povinné, a to povinné zmluvné poistenie (PZP). Bonusom pre náročných alebo lepšie povedané obozretných je havarijné poistenie.

Povinné zmluvné poistenie

PZP je potrebné uzatvoriť nielen pre osobné autá, ale aj motorky, prípojné vozidlá a poľnohospodárske stroje. Pri uzatváraní PZP sú isté informácie o vozidle a vodičovi, ktoré ovplyvňujú jeho cenu. Moderné informačné systémy v poisťovniach užívateľom áut umožňujú uľahčiť si vybavovanie poistenia, a to prostredníctvom zadania len EČV. Dôležitý je napr. rok výroby, model, objem a výkon motora i spoľahlivosť vodiča. Pár rokov bez nehôd vám dokáže tiež ušetriť peniaze.

Havarijné poistenie

Predvídavosť ako vlastnosť dobrého šoféra sa často vyzdvihuje. S havarijným poistením budete však ešte o krok vpred. Vďaka havarijnému poisteniu budete poistení proti zrážke s iným vozidlom alebo proti poškodeniu skla a karosérie odleteným kamienkom.

Nevyspytateľná je aj napriek opatrnosti lesná zver, ktorá dokáže napáchať riadne škody. Ale ani nečakaní návštevníci v garáži nemusia byť viac problémom. Poškodenie káblov, hadíc a izolácie hlodavcami je tiež zahrnuté v poistení vozidla tohto druhu.

S havarijným poistením vás viac nevytočia ani nekvalitné cesty. Dokonca, havarijné poistenie bojuje proti škodoradosti iných a ponúka pripoistenie proti úmyselnému poškodeniu vozidla vandalom.

Bonusy k poisteniu vozidla

Poistenie vozidla môžete dnes uzavrieť už aj bez viazanosti. Hoci viazanosť môže prispieť k výhodnejšej cenovej ponuke.

Veľkou pomocou zvyknú byť pre klientov poisťovní aj asistenčné služby. Pomocná ruka sa vždy zíde. Okrem toho si viete prostredníctvom úrazového poistenia pripoistiť aj prípadné trvalé následky či smrť vodiča. A cestovné poistenie zase zvýši váš komfort počas ciest do zahraničia.

Spôsob, akým budete toto všetko platiť, si určíte sami podľa vašej potreby – mesačne, štvrťročne, polročne, prípadne ročne.

Jazdite pohodlne a bezpečne, ale hlavne vo vlastnom.