Posted on: 26. októbra 2019 Posted by: tristate Comments: 0

Vaše akné sa po období puberty nestratilo? Alebo sa objavilo až počas dospelosti? Nuž, vedzte, že nie ste jediní, kto sa týmto kožným problémom zaoberá. Akné u dospelých mužov je možno frustrujúce, ale nie neobvyklé.

Dospievajúci nie sú jediní, ktorých môže akné poriadne potrápiť. U mnohých akné pretrváva (alebo sa prvýkrát objaví) aj v dospelosti. Postihuje pritom obe pohlavia rovnako, akné u mužov však býva závažnejšie a má tendenciu trvať dlhšie. Ako ho liečiť?

Čo akné spôsobuje (a čo nie)?

Vznik akné sa veľakrát dáva do súvisu s nadmernou konzumáciou jedál rýchleho občerstvenia či pizze. Tieto ľudskému telu iste veľmi neprospievajú, no na akné majú mizivý vplyv. Za vývoj akné môže dedičnosť (ak aspoň jeden z rodičov trpel závažným akné, je pravdepodobné, že rovnaké problémy bude mať aj potomok), nadmerne mastná pleť či hromadenie odumretých kožných buniek a baktérií na povrchu kože. Poznať pôvod vzniku akné je dôležité kvôli správnemu nastaveniu liečby.

Starostlivosť o pleť

Aby bolo jasné – špinavá pleť akné nespôsobí, no kvalitná starostlivosť o pokožku jeho liečbe určite pomôže. Kvôli efektívnej starostlivosti o pokožku nemusíte tráviť mnoho času pred zrkadlom a nepotrebujete k tomu ani veľa kozmetických produktov. Väčšine mužov s akné stačí pravidelná ranná a večerná hygiena spojená s vlhčením pokožky v prípade, že každodenná rutina spôsobuje jej vysušovanie.

Zvýšená opatrnosť pri holení

Akné môže proces holenia poriadne sťažiť, preto buďte pri tejto činnosti zvlášť opatrní, najmä v prípade, že holíte okolie či dokonca vrchnú časť pupienkov. Ak britva na holenie dráždi vašu pokožku, skúste ju vymeniť za elektrický holiaci strojček. Ak trpíte závažnejším typom akné a holenie ako také je pre vašu pokožku mimoriadne dráždivé, mohol by vám vyhovovať zastrihávač fúzov. Chĺpky ním síce úplne neodstránite, no aspoň ich skrátite, hlavne ale ochránite svoju pokožku pred podráždením.

Rôzne možnosti liečby

Liečba akné je už pomerne sofistikovaná a existuje veľa možností ako liečiť rôzne závažné ochorenia kože. Na druhej strane treba povedať, že univerzálny prostriedok či liečebný proces vhodný pre každého neexistuje – liečenie akné je individuálna záležitosť, doslova šitá na mieru každého pacienta. Menej závažné stavy akné sa dajú liečiť dokonca aj voľnopredajnými produktmi, „tvrdohlavejšie“ akné si však vyžiada konzultáciu s lekárom.

Neodkladajte návštevu dermatológa

Každej liečbe akné treba dať čas, než sa prejavia prvé výsledky. Aj pri aplikácii voľnopredajných liečiv môže dôjsť k viditeľnému zlepšeniu stavu po týždňoch či mesiacoch od začiatku užívania liekov. Tak či onak, návštevu dermatológa nie je dobré odkladať. Čím skôr sa stretnete, tým skôr stanoví liečbu a tým skôr uvidíte jej výsledky.