Určite ste už počuli o najnovších metódach čistenia povrchov. Medzi tie najúčinnejšie a najlepšie patrí čistenie ozónom. Výsledky takéhoto čistenia sú neporovnateľne lepšie, ako je tomu pri čistení alkoholom alebo chlórom. A prečo je tomu tak? O tom si povieme v našom článku.
Čo je to ozón?
Ozón je
prírodný plyn, ktorý je zložený z troch atómov kyslíka. A práve tieto atómy kyslíka sú základom jeho dezinfekčných a čistiacich schopností.
Princíp
ozónovej dezinfekcie totiž spočíva vo
vysokej oxidačnej schopnosti takto usporiadaných kyslíkových atómov v molekule ozónu. Efektivitu dezinfekcie ozónom zvyšuje tiež skutočnosť, že molekuly ozónu sú niekoľko krát menšie ako molekuly aerosólu pri bežnom chemickom čistení. Dostane sa tak aj na také miesta, kde sa inou čistiacou metódou nedostanete.
Oxidácia na povrchu i vo vnútri predmetov má prirodzene za následok aj
účinné ničenie patogénnych mikroorganizmov. Nebezpečnými sú napríklad
Salmonella,
Clostridium,
E. coli,
Cryptosporidium,
HIV vírus,
Herpes vírus,
rotavírus a mnoho iných. Samozrejme najnovšie k nim môžeme priradiť aj
koronavírus, s ktorým si ozón taktiež veľmi rýchlo poradí. Je preto veľmi výhodné aj obyčajné a rýchle
čistenie vzduchu ozónom v miestnostiach, ktoré môžu byť infikované patogénnymi mikroorganizmami.
Princíp čistenia ozónom
Základ čistiacej, respektíve dezinfekčnej aparatúry tvorí
generátor, ktorý po zapnutí začína pracovať so vzduchom v priestore. Už po pár minútach vytvára molekuly ozónu, ktoré potom rozprašuje do celého priestoru. Kvôli väčšiemu rozptylu ozónu je výhodné, ak sa generátor umiestni na vyvýšené miesto, keďže
ozón je ťažší ako vzduch.
Vizuálne ozón pripomína modrý dym. Pretože ide o plyn, je dôležité, aby sa celý proces dezinfekcie uskutočňoval v
uzavretom priestore (zatvorené okná a dvere). Po skončení ozónovania sa ozón v miestnosti opäť rozloží na dvojatomárny kyslík. Nezabudnite ale, že do miestnosti je bezpečné vstúpiť až po niekoľkých minútach.
VEDELI STE, ŽE: Ozón je v primeranej koncentrácii prospešný ľudskému zdraviu.
Ozónoterapia sa využíva ako forma liečby napríklad pri problémoch s krvnými zrazeninami, pri regenerácií tkanív alebo pri liečbe akné.